You are currently viewing Biberlerin Ekilmesi ve Yetiştirilmesi

Biberlerin Ekilmesi ve Yetiştirilmesi

                                       Salçalık Biberin Tarlaya dikilmesi

Ekim yapılmadan derin sürülmüş ve dinlenmiş olan kumlu ve killi toprak topanlandıktan sonra yani düzlendikten sonra hat hat yapılarak biber fidelerinin belirli aralıklarla acılan yerlere ekilir. Dikimden sonra can suyu verilir.

                                                Salçalık Biberin Bakımı

Biber tarlaya ekildikten sonra çıkan otlar için çapa yapılır ve toprak karıştırılır. Çapalama işlemi sulama işlemine kadar 3-4 kez yapılır.

                          Salçalık Biberin Sulanması ve dikkat edilmesi gerekenler?

Biber sulamasında dikim sırasında verilen can suyundan sonra biberin tomurcuk (çiçek) açana kadar sulama yapılmamalıdır. Biber çiçek açtıktan sonra uygun bir şekilde fazla olmamak suretiyle sulaması yapılıyor. Fazla sulama hem toprağı hem de ürüne zarar verdiğinden dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle sulamaya dikkat edilmesi gerekir. haftada, on günde bir ihtiyaca göre sulama yapılmalıdır.

                                            Salçalık Biberin Toplanması

Haziran ayı ilk haftasına kadar bir çocuk gibi bakılan kırmızı salçalık kapya biberler sıcakların artmasıyla olgunlaşıyor ve artık salça yapılmak üzere toplanıyor.Haziran ayında başlayan biber toplama işlemi kasım ayına kadar devam ediyor.

Biber Üreticileri , salçalık biberin hazırlanmasının zor ve zahmetli olduğunu, ancak biberleri hasat ettiğimizde, emeğimizin karşılığını aldığımızda bu süredeki zorlukları unuttuklarını dile getiriyor.

Bir cevap yazın